اردوغان: راهکار دو کشوری تنها گزینه برای قبرس است

به گزارش وبلاگ حرف دل، رئیس جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) تاکید نمود، تنها راه برای حل مناقشات دیرینه بر سر قبرس، تشکیل دو کشور در این جزیره است و ایجاد یک فدراسیون که آتن خواستار آن است در برنامه مذاکرات آینده قرار ندارد.

اردوغان: راهکار دو کشوری تنها گزینه برای قبرس است

به گزارش خبرگزاری رویترز، رهبران یونان و قبرس یونانی نشین روز دوشنبه گفتند، آنها تنها یک توافق صلح بر مبنای قطعنامه های سازمان ملل را می پذیرند و راه چاره دو کشوری تحت حمایت ترکیه و قبرس ترکیه نشین را رد کردند. مذاکرات با میانجی گری سازمان ملل برای ماه آینده برنامه ریزی شده است.

سازمان ملل قرار است رهبران قبرس های ترکیه نشین و یونانی نشین و وزرای خارجه سه کشور ضامن یعنی یونان، ترکیه و انگلیس را برای مذاکرات درخصوص چگونگی پیش بردن مسائل درخصوص این موضوع دعوت کند؛ موضوعی که باعث تنش میان آنکارا و آتن شده و پروژه های مربوط به بخش انرژی در شرق مدیترانه را پیچیده نموده است.

قطعنامه های سازمان ملل خواهان اتحاد مجدد قبرس تحت یک چتر فدرال دو منطقه ای هستند. کوشش های قبلی برای متحد کردن قبرس های ترکیه نشین و یونانی نشین در این جزیره ناکام مانده اند؛ جزیره ای که به دنبال حمله ترکیه در سال 1974 میلاید به دو قسمت تقسیم شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: بیانیه های دولت های قبرس و یونان نشان دادند که آنها اعتنایی به مقامات قبرس ترکیه نشین ندارند. بنابراین مذاکره درخصوص پیشنهاداتی که قبلا شکست خورده اند، فایده ای ندارد.

وی به قانون گذاران گفت: هیچ راه چارهی جز یک راه چاره دو کشوری وجود ندارد. خواه قبول کنید یا نه، دیگر هیچ فدراسیونی وجود ندارد. تنها تحت این شرایط ما می توانیم در مورد مضوع قبرس دور میز بنشینیم و با یکدیگر مذاکره کنیم. در غیر این صورت هر کس باید راه خودش را برود.

ترکیه و یونان ماه گذشته مذاکرات خود را از سر گرفتند اما اردوغان امروز گفت: نمی توانم با کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان ملاقات کنم. میتسوتاکیس مرا به چالش کشید. چطور می توانیم با شما سر یک میز بنشینیم؟ اول از همه حد خود را بدانید. اگر واقعا دنبال صلح هستید، مرا به چالش نکشید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اردوغان: راهکار دو کشوری تنها گزینه برای قبرس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: راهکار دو کشوری تنها گزینه برای قبرس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید