خبرنگاران مناسب سازی شهر مشهد برای معلولان در حال اجرا است

به گزارش وبلاگ حرف دل، مشهد- خبرنگاران- مناسب سازی کلانشهر مشهد برای ارائه خدمات به معلولان در حوزه های مختلف توسط مدیریت شهری در حال اجرا است.

خبرنگاران مناسب سازی شهر مشهد برای معلولان در حال اجرا است

براساس آمار جهانی، معلولین سه تا پنج درصد جامعه را تشکیل می دهند و در خراسان رضوی هم 120 هزار نفر با این عنوان در بهزیستی پرونده دارند.

برای تسهیل حضور این افراد در جامعه باید مناسب سازی های لازم انجام گردد اما هنوز بسیاری از بوستان ها، مکان های عمومی و ادارات کل قابلیت استفاده برای معلولان را ندارند.

با توجه به فرارسیدن روز جهانی معلولان، مدیریت شهری مشهد گزارشی از مناسب سازی ها برای این افراد در 2 بخش خدمات شهری و اتوبوسرانی ارائه کرد.

مناسب سازی بوستان ها

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی معلولان و توانیابان، از ارائه خدمات ویژه به توانیابان و فراهم آوردن زیرساخت های شهری، در راستای مناسب سازی محیط های شهری برای حضور کم دغدغه این افراد در فضاها و اماکن عمومی این کلانشهر اطلاع داد.

مهدی یعقوبی اضافه کرد: توانیابان، سالمندان و افراد دارای معلولیت، بخشی از جامعه هستند که در گذشته، بسیاری از زیرساخت های شهری برای حضور این قشر در محیط های عمومی وجود نداشت و همیشه این افراد با مسائل مختلف در اماکن عمومی روبرو بودند.

وی ادامه داد: به همین منظور در سال های اخیر مناسب سازی محیط های عمومی شهر به صورت ویژه در دستور کار مدیریت شهری نهاده شد و کوشش شد با انجام بعضی اقدامات، بخشی از خدمات ارائه شده در شهر، متناسب با شرایط این قشر باشد.

معاون شهردار مشهد گفت: در این راستا در بوستان های شهر مشهد، بیش از 1500 متر مربع رمپ ویژه توانیابان احداث شده و 26 مجموعه وسایل بدنسازی ویژه توانیابان و پنج مجموعه وسایل بازی ویژه بچه ها توانیاب، در بعضی بوستان های مناطق 13 گانه این کلانشهر جانمایی شده است.

وی اضافه کرد: نصب 30 عدد مبلمان پارکی ویژه توانیابان، جانمایی 72 آبخوری سه سطحی در بوستان های پرتردد شهر و احداث 20 چشمه سرویس بهداشتی مخصوص توانیابان در بوستان های شاخص شهری، بخش دیگری از این اقدامات است.

یعقوبی ادامه داد: در حال حاضر در 64 نقطه از معابر شهر مشهد سرویس های بهداشتی عمومی جانمایی شده و در 42 نقطه از این تعداد، 84 چشمه سرویس بهداشتی فرنگی تعبیه شده است.

وی گفت: بیش از 65 درصد سرویس های بهداشتی جانمایی شده در معابر شهری دارای سرویس بهداشتی فرنگی هستند که موضوعاتی نظیر مسائل فنی و زیرساختی باعث شده نتوانیم در همه نقاط، شرایط احداث سرویس بهداشتی فرنگی را فراهم کنیم، اما در کوشش هستیم این مسائل را نیز به سرعت برطرف کنیم.

معاون شهردار مشهد اضافه کرد: در یک سال گذشته نیز بیش از 41 هزار مورد خودروهای پارک شده در معابر پیاده و مسیرهای تردد توانیابان، با همکارای همکاران و پلیس هدایت و رانندگی اعمال قانون شدند.

وی ادامه داد: مکانیزاسیون پل های عابر پیاده نیز همیشه یکی از درخواست های توانیابان در شهر مشهد است و تا به امروز از مجموع 138 پل عابر پیاده در اختیار این معاونت، 53 پل عابر پیاده با استفاده از 60 رمپ برقی و 79 آسانسور، مکانیزه شده است.

یعقوبی گفت: در بازارهای ارزاق و میوه و تره بار نیز به طور کامل رمپ ویژه توانیابان احداث شده و علاوه بر آن، با حضور افرادی در قالب همیار مشتری تمامی خدمات به توانیابان و سالمندان به صورت رایگان ارائه می گردد.

وی اضافه کرد: با توجه به گسترش پروژه های شهری در کوشش هستیم با افزایش خدمات قابل ارائه به افراد توانیاب و سالمند در شهر مشهد، گام های مناسبی در راستای تکریم آنان برداریم.

مناسب سازی 466 دستگاه اتوبوس برای افراد دارای معلولیت

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد نیز در مورد مناسب سازی این ناوگان برای کم توانان، گفت: در حال حاضر 466 دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده در حال ارائه خدمت به شهروندان توان یاب هستند.

سعید حسینقلی زاده اضافه کرد: این اتوبوس ها از نوع کف کوتاه و بخش عمده آنها مجهز به رمپ ویژه معلولان هستند، همچنین صندلی قرارگیری ویلچر در داخل آنها پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: تا چند روز آینده نیز 31 دستگاه اتوبوس دیگر به این ناوگان اضافه نموده خواهد شد.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد گفت: در حال حاضر بخش عمده ایستگاه های اتوبوس دارای سایبان به رمپ ویژه معلولان مجهز شده و در کنار آن سطح ایستگاه ها با سطح پیاده رو همسان سازی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در 65 ایستگاه پرمسافر نیز دستگاه های شارژ اتوماتیک من کارت در کوتاه ترین ارتفاع ممکن با قابلیت دسترسی افراد دارای معلولیت نصب شده است.

سازمان ملل متحد سوم دسامبر برابر با 13 آذرماه را به عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری نموده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مناسب سازی شهر مشهد برای معلولان در حال اجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مناسب سازی شهر مشهد برای معلولان در حال اجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید