فهرست رکوردهای جالبی که در دنیا به نام خلبانان ایرانی ثبت شده&zwnjاست!

به گزارش وبلاگ حرف دل، خبرنگاران: خلبانان ایرانی توانسته اند بعضی از رکورد های جهانی را به نام خود ثبت نمایند.

فهرست رکوردهای جالبی که در دنیا به نام خلبانان ایرانی ثبت شده&zwnjاست!

به گزارش وبلاگ حرف دل به نقل از وبلاگ حرف دل، ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای آن از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز همیشه حامی و پشتیبان نظام و انقلاب بودند و در طول جنگ تحمیلی نیز توانستند تا با اقدامات و تدابیر خود از ایران اسلامی در برابر دشمن بعثی و استکبار دنیای دفاع نمایند.

نیروی هوایی ارتش در جنگ چه نقشی داشت؟

نیروی هوایی ارتش یکی از نیرو های ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در طول دوران جنگ تحمیلی و تهاجم رژیم بعثی توانست با استفاده از خلبانان و نیرو های با تجربه و ماهر خود نه تنها در مقابل تهاجم های استکبار دنیای و صدام ایستادگی کند؛ بلکه بتواند با اتکا به قدرت و دانش بومی، تمام ناوگان خود را به روز و آماده نگه دارد.

امیر سرتیپ دوم خلبان رضا رمضانی از خلبانان نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس و فرماندهان نیروی هوایی ارتش درباره فعالیت پشتیبانی نیروی هوایی از جنگنده ها در پایگاه شکاری دزفول در طول جنگ چنین می گوید: به قدری سرعت عملیات در دزفول بالا بود که بعضی اوقات بلافاصله پس از اینکه جنگنده ها در پایگاه دزفول فرود می آمدند؛ بدون اینکه فرصتی باشد تا موتور آن ها خنک گردد بلافاصله سوخت گیری انجام می شد و آن ها پرواز می کردند.

این بخش از سخنان امیر سرتیپ رمضانی نشان از آن دارد که نیرو های فنی نیروی هوایی ارتش توانسته بودند تا تمام کار های فنی مربوط به جنگنده ها و سایر هواپیما ها را با دانش خود انجام دهند؛ این در حالی است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تمام این کار ها توسط مستشاران آمریکایی انجام می شد که آن ها با پیروزی انقلاب از ایران خارج شده بودند و دیگر حضور نداشتند.

نیروی هوایی ارتش در عملیات های بسیار مهمی مانند کمان 99 نیز حضور داشت که در بسیاری از آن ها نقش مهمی ایفا کرد و در بعضی عملیات ها مانند عملیات مروارید و والفجر 8 نیز توانست با حضور خود و یاری به سایر نیرو ها ورق را به نفع نیرو های مسلح کشورمان بازگرداند. البته بعضی عملیات ها مانند 140 فروندی یا اولین پاسخ، حمله به اچ 3، حمله به اوسیراک، بمباران شهر کوت، بمباران پایگاه هوایی ناصریه، حمله به ساختمان محل اجلاس جنبش عدم تعهد و بسیاری دیگر نیز توسط خلبانان نیروی هوایی ارتش طراحی و اجرا شد.

نقش هوانیروز ارتش در جنگ و نقش آفرینی این یگان در مقابل ارتش بعث

هوانیروز ارتش نیز دیگر نیروی پروازی ایران در جنگ تحمیلی بود که تمام ساختار رزمی آن از بالگرد های کبرا تشکیل شده بود که این بالگرد در زمان خود پیشرفته ترین بالگرد در دنیا محسوب می شد. هوانیروز ارتش نیز همچون نیروی هوایی ارتش نقش مهمی در پشتیبانی از یگان های زمینی، ترابری نیرو های زمینی و مجروحان و همچنین انهدام خطوط زرهی دشمن در جنگ تحمیلی ایفا کرد و توانست با ثبت رکورد باورنکردنی 500 هزار ساعت پرواز در هشت سال جنگ تحمیلی پوزه دشمن بعثی را به خاک بمالد. هوانیروز در عملیات های مهمی همچون دفاع از سر پل ذهاب نقش مهمی ایفا کرد.

خلبانان ایرانی کدام رکوردهای دنیای را ثبت کردند؟

خلبانان ایرانی همانطور که پیش تر نیز گفته شده همگی از نخبه ها و نابغه های پرواز در دنیا هستند که علاوه بر طراحی و اجرای عملیات های مهم و تکرار نشدنی توانسته اند تا رکورد های مهمی را نیز به نام خود ثبت نمایند. در ادامه با بعضی از این رکورد ها آشنا می شویم.

امیر سرلشکر خلبان شهید عباس دوران

امیر سرلشکر خلبان شهید عباس دوران یکی از خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش است که به علت انجام بیش از 250 ماموریت جنگی در دفاع مقدس رکوردار دنیای در این زمینه است. همه ما او را به خاطر آخرین پروازش و حمله به محل برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد می شناسیم، اما او رکورد دیگری نیز داشته است که در ابتدای این قسمت ذکر شد و آن هم انجام بیشترین ماموریت های جنگی پروازی بود.

امیر سرلشکر خلبان شهید علی اکبر شیرودی

امیر سرلشکر خلبان شهید علی اکبر شیرودی یکی از خلبانان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران است که به علت رشادت های فراوان خود از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا هنگام شهادتش به سیمرغ جبهه های غرب معروف شده بود. او به قدری خالص و فروتن بود که رهبر انقلاب در نماز نیز به او اقتدا کردند و معروف است که شهید شیرودی نخستین نظامی ایرانی است که رهبر انقلاب در نماز به او اقتدا نموده است. اما شهید شیرودی یک رکورد دنیای دارد که مخصوص خود اوست و آن هم بیشترین ساعت پرواز با بالگرد رزمی. البته او یک رکورد دیگر هم دارد، 360 بار نجات یافتن از مرگ.

امیر سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری

امیر سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری نیز از برترین خلبانان نیروی هوایی ارتش است. او نیز همانند سایر همرزمانش در چندین مورد نبوغ و خلاقیت خود را نشان داده است. شهید خلعتبری بخشی از نبوغ خود را در عملیات مروارید نشان داد و در این عملیات توانست با راهنمایی و شلیک دقیق موشک های ماوریک نقش مهمی در انهدام ناوچه های بعثی داشته باشد. همین کار باعث شد تا به او لقب حسین ماوریک بدهند.

او در عملیات حمله به اچ 3 نیز از خلبانان دسته پروازی بود و در دادگاه نیز به عنوان نماینده ایران حضور پیدا کرد تا از حقوق کشورمان در این دادگاه دفاع کند و توانست در این امر خطیر با ابتکار عملى که در آن جا به خرج داد، حقانیت ایران را در جنگ ثابت کند. اما مهم ترین رکوردی که او در دنیا بدست آورده است کسب عنوان برترین خلبان جنگنده اف 4 فانتوم است.

امیر سرتیپ خلبان علی اشرف بهرامی پناه

امیر سرتیپ خلبان مرحوم علی اشرف بهرامی پناه یکی از خلبانان نخبه نیروی هوایی ارتش که توانسته تا بسیاری از رکوردهای خاص در پرواز را به نام خود ثبت کند.

او توانست در آزمون زبان، نمره 93 از 100 را کسب و دریافت کند. استاندارد پرواز با هواپیمای آموزشی سسنا تی-41 مسکالرو 26 سورتی معین شده بود که به علت مهارت بالا او تنها در 17 سورتی پرواز این دوره را تمام کرد. همچنین استاندارد ساعت پروازی برای سسنا تی-37 تویت 95 ساعت معین شده بود که بهرامی پناه توانست تا دوره آموزشی این هواپیما را تنها در 83 ساعت انجام داد.

دیگر رکورد او نیز گذارندن دوره پروازی با هواپیمای تی-38 تالون بود که او به جای 24 توانست این دوره را در 17 ماه با موفقیت به اتمام برساند.

امیر سرتیپ بهرامی پناه شاگرد ممتاز استاد سخت گیر آمریکایی به نام جیمز سیلیکون بوده است که توانسته بود تا دوره های حرفه ای آموزشگاهک خلبانی ایالات متحده آمریکا را با نمرهٔ 100 تحت نظر این استاد طی کند. او پس از نپذیرفتن پیشنهاد ایالات متحده آمریکا مبنی بر اقامت و دریافت امتیازات بسیار در آن کشور به ایران بازگشت.

همچنین او یکی از دارندگان عنوان خلبانی و رزم خلبانی یعنی Topgun در تاریخ نیروی هوایی ایران است. وی دارندهٔ دومین رکورد ساعت های پروازی پیاپی بدون توقف عملیاتی در جنگ است که پس از زدن این رکورد بسیار سخت و سنگین، 40 درصد شنوایی گوش راست خود را از دست داد. وی اولین روز از اردیبهشت ماه سال 95 در اثر بیماری درگذشت.

امیر سرلشکر خلبان شهید جواد فکوری

امیر سرلشکر خلبان شهید جواد فکوری یکی از برترین خلبانان ایرانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانست تا با اعتماد امام خمینی و مسئولان وقت به فرماندهی نیروی هوایی ارتش برسد. او در دوران فرماندهی خود با حمله ارتش بعثی به کشورمان رو به رو شد و برای همین هم عملیات حمله به اچ سه یا الولید را طراحی و اجرا کرد که بعد ها دیگر نظیر آن نه طراحی و نه اجرا شد.

این عملیات پیچیده ترین عملیات هوایی قرن اخیر نیز نام گرفت و تاکتیک آن تا سال ها در بسیاری از دانشگاه های نظامی دنیا تدریس شد.

امیر سرلشکر خلبان شهید ابوالفضل اسدزاده

امیر سرلشکر خلبان شهید ابوالفضل اسدزاده از دیگر خلبانان شجاع و دلاور نیروی هوایی ارتش است که شاید کم تر نام آن را شنیده باشیم. اما او نیز رکوردهای دنیای بسیاری دارد که مهم ترین آن نخستین دارنده هر چهار جایزه ممتاز خلبانی آمریکا در تاریخ نیروی هوایی ارتش است.

او در تعریف این جایزه می گوید: چهار جایزه ممتاز وجود داشت که یکی مربوط به آموزشگاه پرواز یعنی درس، یکی مربوط به پرواز، یکی مربوط به بهترین افسر و یکی نیز مربوط به کسی است که از همه نظر بهترین است، که هر کدام از این ها را یک نفر می توانست بگیرد و در تاریخ نیروی هوایی آمریکا برای اولین بار تمام این ها متعلق به یک نفر شد و آن من هستم که در عکس دیده می گردد.

او به قدری در پرواز با جنگنده ماهر و شجاع بود که استاد خلبان آمریکایی اش هم گفته بود: اگر روزی من در جنگ با اسدزاده روبرو شوم حتماً از مقابل او فرار می کنم. نقش شهید اسدزاده در تاسیس دانشکده خلبانی نیز بسیار مهم و حیاتی است.

امیر سرلشکر خلبان شهید جلیل زندی

امیر سرلشکر شهید زندی نیز یکی از خلبانان ایرانی برتر در دنیا است که رکورد برترین خلبان جنگنده اف 14 تامکت را در اختیار دارد. او توانست در دوران جنگ تحمیلی، 9 پیروزی قطعی و 2 پیروزی احتمالی را به دست آورد. شکار های او عبارتند از 4 فروند میگ 23، 2 فروند سوخو 22، 2 فروند میگ 21 و 3 فروند میراژ اف 1. البته امیر سرتیپ زندی معتقد است که 16 فروند از جنگنده های دشمن را ساقط نموده است.

او تنها خلبان تک خال نیروی هوایی ارتش ایران در دوران دفاع مقدس است که به تنهایی 2 درصد از نیروی هوایی عراق را منهدم کرد.

امیر سرلشکر خلبان شهید علیرضا یاسینی

امیر سرلشکر خلبان شهید علیرضا یاسینی از رکوردداران پرواز در دفاع مقدس بود که در کارنامه او در حدود 2 هزار و 759 ساعت پرواز عملیاتی و حضور در بیش از 90 عملیات در عمق خاک دشمن به چشم می خورد. رکورد دیگر شهید یاسینی در دوران دفاع مقدس پرواز با انواع هواپیما های موجود در ایران بود که عبارتند از اف 5، اف 4، میگ 29، سوخو 24 پی 3 اف اوریون. البته شهید یاسینی در طول دفاع مقدس با وجود اینکه 55 درصد جانبازی داشت و فرمانده یکی از پایگاه های شکاری بود، تا آخرین روز های جنگ دست از پرواز نکشید. بسیاری از کارشناسان نظامی او را سرسخت ترین خلبان ایرانی می دانند.

منبع: اقتصادنیوز

به "فهرست رکوردهای جالبی که در دنیا به نام خلبانان ایرانی ثبت شده&zwnjاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست رکوردهای جالبی که در دنیا به نام خلبانان ایرانی ثبت شده&zwnjاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید