یخبندان خدابنده در تابستان، مزارع لوبیا از بین رفت!

به گزارش وبلاگ حرف دل، خبرنگاران : سردی بی سابقه هوا در خدابنده سبب شد که محصولات لوبیا در منطقه دوتپه این شهرستان از بین برود.

یخبندان خدابنده در تابستان، مزارع لوبیا از بین رفت!

به گزارش تسنیم، چند روز پیش بود که دمای هوا در استان زنجان به طور بی سابقه ای کاهش یافت و در بعضی از ایستگاه های هواشناسی همانند خیرآباد دمای پنج درجه بالای صفر را نیز ثبت کرد، اما این انتهای داستان نبود و دمای هوا در بعضی از نقاط استان همانند خدابنده به طور بی سابقه ای به زیر صفر هم در سطح خاک رسید و سبب خسارت به محصولات کشاورزی شد.

جواد تاراسی، فرماندار شهرستان خدابنده در این زمینه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در طول چندین سال گذشته بی سابقه بود که در اوایل شهریورماه دمای هوا به زیر صفر در سطح خاک برسد و شاید کسی باور نمی کرد که سردی هوا به محصولات کشاورزی در اواسط تابستان خسارت وارد کند.

وی اضافه کرد: دمای زیر صفر درجه در بعضی نقاط این شهرستان سبب شد که محصولات کشاورزی به ویژه در منطقه دوتپه خسارت ببینند و به عبارتی دیگر محصولات لوبیای کشاورزان از بین رفت.

فرماندار شهرستان خدابنده با بیان اینکه در حال حاضر کارشناسان جهاد در حال برآورد خسارت هستند، گفت: طبق هشدارهای هواشناسی ممکن است در آینده باز هم این سردی هوا تکرار گردد که از کشاورزان درخواست داریم هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند و در صورت لزوم با آتش روشن کردن در اطراف مزارع مانع خسارت به محصولات خود شوند.

از سوی دیگر سونا صرفی، رئیس گروه پیش بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: در چند روز گذشته هوای استان زنجان به طور بی سابقه ای به نزدیک صفر رسید و البته در روزهای آینده قرار است دمای هوا افزایش یابد.

وی گفت: وقتی ایستگاه هواشناسی نزدیک صفر را نشان دهد معین است که دمای خاک هم می توان به درجه زیر صفر رسید، البته خسارت تماشا محصولات لوبیا در خدابنده به این معنا نیست که حتماً دمای هوا به زیر صفر رسیده و ممکن است آستانه تحمل این محصول اطراف دمای صفر و حتی بالاتر از صفر باشد.

رئیس گروه پیش بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان اضافه کرد: با نزدیک شدن به فصل پاییز امکان رخداد هر گونه شرایط جوی وجود دارد و پس بنابراین از کشاورزان درخواست داریم که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند تا محصولاتشان خسارت نبیند.

منبع: توریسم آنلاین

به "یخبندان خدابنده در تابستان، مزارع لوبیا از بین رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یخبندان خدابنده در تابستان، مزارع لوبیا از بین رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید