روستای چشمیدر سروآباد یکی از دیدنی ترین روستاهای استان کردستان است

به گزارش وبلاگ حرف دل، سیری در ایران/ براساس خبرهای بدست رسیده، روستای چشمیدر سروآباد یکی از دیدنی ترین روستاهای استان کردستان است.

روستای چشمیدر سروآباد یکی از دیدنی ترین روستاهای استان کردستان است

روستای چشمیدر سروآباد در 35 کیلومتری سروآباد و در فاصله مابین 46 درجه و 2 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی با ارتفاع میانه از سطح آبهای آزاد حدود 1762 متر و در دامنه سلسله جبال کوههای منتهی به شاهو جای دارد. بنا به گفته ریش سفیدان روستا، بجز روستای فعلی در 5 مکان دیگر مردم در اطراف روستای حاضر اسکان کرده اند و محل زندگی آنان بوده که مخروبه ها و آثار بجای مانده شاهدی متقن بر این ادعا هستند. گفتنی است که با توجه به موجود بودن سنگ تاریخی مسجد، قدمت روستای چشمیدر به بیش از 500 سال پیش برمیگردد.

روستای چشمیدر دارای آب و هوای کوهستانی با بارش سالیانه بطور میانگین 1037 میلیمتر بوده و بیشترین آن مربوط به ماههای بهمن و فروردین می باشد. حدبیشتر دما مربوط به مرداد 28 درجه و کمترین دما مربوط به اسفند 8- درجه است. دارای خاک شنی و رسی بوده، مراتع به صورت چمنزار بوده و در بیشتر فصول سال سرسبز هست. مردم روستا با حفظ آداب و رسوم بجا مانده از پیشینیان، با زبان اورامی صحبت می کنند. هنوز در این روستا مردم در غم و شادی یکدگر شریک هستند. جمعیت روستا به دو صورت فصلی و ثابت بوده که جمعیت فصلی در حال حاضر بالغ بر 1630 نفر هست و جمعیت ثابت 1234 نفر بوده که از این تعداد 646 نفر زن و 590 نفر مرد هستند.

منبع: همگردی

به "روستای چشمیدر سروآباد یکی از دیدنی ترین روستاهای استان کردستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای چشمیدر سروآباد یکی از دیدنی ترین روستاهای استان کردستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید