سویه های مختلف کرونا علائم کووید طولانی مدت متفاوتی دارند

به گزارش وبلاگ حرف دل، خبرنگاران/خراسان رضوی بر اساس تحقیقات اولیه که در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی اروپا در ماه آوریل ارائه خواهد شد، علائم کووید طولانی مدت بر اساس سویه های ویروس کرونا که فرد به آن مبتلا شده ممکن است متفاوت باشد.

سویه های مختلف کرونا علائم کووید طولانی مدت متفاوتی دارند

به نقل از نیوز، محققان داده های 428 بیمار را که به علت کووید-19 در بیمارستان بستری شده بودند و بعدها در یک سرویس سرپایی کووید در بیمارستان دانشگاه کارگی ایتالیا در فاصله ژوئن 2020 تا ژوئن 2021 تحت درمان قرار گرفتند، تجزیه و تحلیل کردند. از این بیماران 59 درصد مرد بودند و میانگین سنی 64 سال داشتند. میانگین طول مدت بستری 10 روز و میانگین زمان پیگیری پس از ترخیص از بیمارستان 53 روز بود.

از بین بیماران، 76 درصد حداقل یک علامت کووید-19 مداوم را گزارش کردند. شایع ترین علائم گزارش شده شامل تنگی نفس (37درصد)، خستگی مزمن (36درصد)، بی خوابی (16درصد)، اختلالات بینایی (13درصد) و مه مغزی (13درصد) بود.

با این حال، محققان دریافتند که با توجه به زمانی که بیماران مبتلا شده اند، تفاوت هایی در علائم گزارش شده وجود دارد.

شیوع قابل توجه تنگی نفس، درد و درد عضلانی، بی خوابی، مه مغزی، اضطراب و افسردگی در بین بیمارانی که در زمان غالب بودن نوع آلفا (ژانویه تا آوریل 2021) به این ویروس مبتلا شده بودند در مقایسه با زمانی که ویروس کرونا اصلی غالب بود، بیشتر شد. از سوی دیگر، از دست دادن بویایی، مشکل در بلع و اختلال در شنوایی در طول موج آلفا کمتر دیده می شد.

علاوه بر این، یک تجزیه و تحلیل چند متغیره نشان داد که عوامل خاصی با افزایش خطر ابتلا به علائم طولانی کووید از جمله استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، زن بودن و افزایش استفاده از دستگاه اکسیژن مرتبط هستند.

شایان ذکر است، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 خطر ابتلا به کووید طولانی مدت کمتری داشتند، اگرچه محققان خاطرنشان کردند که مطالعات بیشتری برای درک این یافته غیرمنتظره مورد نیاز است.

به گفته محققان، این اولین بار است که علائم طولانی مدت کووید با انواع مختلف ویروس کرونا مرتبط می شود.

میشل اسپینیچی، یکی از محققان این تحقیق از دانشگاه فلورانس اظهار کرد: بسیاری از علائم گزارش شده در این مطالعه مورد تحقیق قرار گرفتند اما این اولین بار است که با انواع مختلف کووید-19 مرتبط می شوند. طول مدت طولانی و طیف گسترده علائم به ما یادآوری می کند که مشکل از بین نمی رود و باید برای حمایت و محافظت از این بیماران در درازمدت بیشتر تلاش کنیم.

به گفته آرون گلات، رئیس بیماری های عفونی در کوه سینا ناسائو جنوبی که در این مطالعه شرکت نکرده بود، منطقی است که بر اساس سویه، تفاوت در علائم طولانی مدت کووید را ببینیم.

گلات گفت: کاملا واضح است که سویه های مختلف قابلیت های متفاوتی دارند. واضح است که برخی از آنها مسری تر هستند و برخی از آنها می توانند باعث بیماری شدیدتر شوند. به همین ترتیب، برخی از سویه ها تمایل بیشتری به گروه های سنی مختلف دارند. بنابراین، جای تعجب نیست که ممکن است در کووید طولانی مدت تفاوت هایی وجود داشته باشد.

با این حال، محققان محدودیت های متعددی را برای مطالعه خود تایید کردند، از جمله طراحی مشاهده ای آن که نمی تواند علت و معلولی را اثبات کند و این واقعیت که آنان نمی توانستند تایید کنند که کدام سویه ویروس کرونا باعث عفونت بیماران شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سویه های مختلف کرونا علائم کووید طولانی مدت متفاوتی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سویه های مختلف کرونا علائم کووید طولانی مدت متفاوتی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید