سی و سه پل اصفهان

به گزارش وبلاگ حرف دل، اصفهان یکی از معروفترین استان های ایران می باشد و بخاطر وسعت، قدمت و تعداد جاذبه های شگفت انگیزش لقب نصف جهان را به آن داده اند. اصفهان نیز مانند هر شهر و کشوری دیگر که برای خود نماد معروفی دارند، دارای نمادی پر معروفیت به نام رود زاینده رود و پل سی و سه پل می باشد که البته متاسفانه این روزها چشمگیری و جلوه گذشته را ندارند. در هر حال سی و سه پل اصفهان نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران به مشار می رود و گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای تماشا این شگفتی با بلیط هواپیما اصفهان خود را به اصفهان می رسانند و از سی و سه پل اصفهان و دیگر جاذبه های شگفت انگیز آن تماشا می نمایند.

سی و سه پل اصفهان

عکس سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان نه تنها در ایران بلکه دارای معروفیت جهانی می باشد و یکی از جاذبه های شاخص اصفهان محسوب می گردد. در اطراف س و سه پل تفرجگاه هایی هم واقع شده است که علاوه بر اهالی اصفهان، گردشگران داخلی و خارجی نیز با بازدید از سی و سه پل می توانند برترین اوقات را در این تفرجگاه ها بگذرانند و خاطراتی خوش را ثبت نمایند. این نکته را مد نظر داشته باشید که شب نشینی های اطراف سی و سه پل اصفهان که با نوای ساز و آواز همراهند را از دست ندهید. در خصوص قدمت س یو سه پل روابات بسیاری گفته شده است ولی شواهد دال بر این دارند که در سال 1018، هنگام برگزاری جشن گلریزان در حضور شاه عباس سی و سه پل وجود داشته است.

سی و سه پل اصفهان

بنای زیبا و تتاریخی سی و سه پل در قلب اصفهان و روی رودخانه زاینده رود قرار گرفته است که نزدیک به 400 سال که از قدمت آن می گذرد. سی و سه پل اصفهان ادوار بسیاری را به خود دیده و شاهکاری است که از دوران صفویه به یاد مانده و همه را محو خود می نماید. سی و سه پل اصفهان عنوان طولانی ترین پل زاینده رود را ازآن خود نموده است و در سال 1310 در لیست آثار ملی ایران یکی از پرطرفدارترین جاذبه های ایران لقب گرفت و به ثبت رسید.

سی و سه پل در اصفهان در طول تاریخ نام های مختلفی از جمله پل شاه عباس که دلیل آن ساخت پل به دستور او بوده، پل الله وردیخان بخاطر کوشش هایی که او برای ساخت پل داشت، جلفا که دلیل آن عبور و مرور مردم محله جلفا بر روی این پل بود و به دلیل وجود 40 چشمه در این منطقه به پل چهل چشمه هم معروف بوده است.

نقاشی سی و سه پل اصفهان

معماری سی و سه پل اصفهان

معمار اثر تاریخی و مشهور سی و سه پل اصفهان شخصی به نام حسین بناء اصفهانی و پسرهایش که محمدرضا اصفهانی شاهکاری همانند مسجد شیخ لطف الله را در رزومه اش دارد، بودند. تمام پل های روی زاینده رود در قسمت های کم عرض رودخانه بنا شدند، ولی برای ساخت سی و سه پل اصفهان، عریض ترین قسمت رودخانه زاینده رود انتخاب شد. این قسمت از رودخانه در بستری با عمق پائین، وسعت زیاد و قسمت آرام رودخانه قرار گرفته است و چشم اندازی بی نظیر را به دیده ها هدیه می نماید. مصالحی که برای ساخت سی و سه پل به کار رفته است از سه نوع بوده اند. در قسمت های زیرین پل از آجر و برای قسمت های بالایی نیز ساروج و گچ به کار رفته است. ساروج از ابداعات معماران ایرانی در دوران بسیار قدیم می باشد و از خاک رس و آهک، خاکستر و مواد الیافی لوئی که نوعی ملات قدیمی محسوب می گردد، تشکیل شده است. طبق نظر کارشناسان، پایه و فونداسیون پل های این بنای تاریخی شگفت انگیز، طوری طراحی شده است که با رطوبت، دوام و استحکام آن بیشتر خواهد شد. به همین دلیل در مدت طولانی آب زاینده رود آسیبی به این پایه ها نرسانده است.

مصالح به کار رفته در سی و سه پل

دیواره های سی و سه پل اصفهان

متاسفانه بیشتر آثار زیبای سی و سه پل اصفهان مثل تابلوهای نقاشی موجود در 99 طاقچه پیاده روی تخریب شده است. طاق های سی و سه پل روی ستون هایی به ارتفاع 7 تا 9 متر سوار شده اند و نمادی از استحکام به نظر می رسند.

س و سه پل حدودا 360 متر طول و 40 چشمه (طاق بزرگ) دارد، ولی در حال حاضر دارای 33 دهانه و 14 متر عرض بوده و با طول 295 متری اش لقب طویل ترین پل زاینده رود را به خود اختصاص داده است. در گذشته های دور سی و سه پل اصفهان دارای تعدادی معبر بوده که یک راه به عبور سواره و گردونه ها اختصاص داشت، دو طرف پل که از بین گالری های بی نظیر رد می شد به یک پیاده رو اختصاص داشت و پشت بام گالری ها نیز وقتی که زاینده رود طغیان می رفت یک تفرجگاه هیجان انگیز برای بازتماشامایندگان بود. اما متاسفانه در حال حاضر تنها دو معبر پیاده رو در آن وجود دارد، یکی در بالا که بدون سقف است و دیگری در پایین که مسقف بوده و در میان پایه های مرکزی پل با فاصله ای کم از رودخانه ایجاد شده است.

حال این روزهای سی و سه پل اصفهان

چندین سال است که نماد شهر اصفهان و ایران حال خوبی نداشته و دیگر رود زاینده رود جان قبل را نداشته و از حرکت باز ایستانده است. از جلوه گری های سی و سه پل که قایق سواری در زاینده رود یا نشستن کنار رود و تماشای وارونگی پل های شگفت انگیز روی آب بود، دیگر چیزی باقی نمانده و حال و هوایی که نسل های قبل از اصفهان داشتند را دیگر نمی توان حس کرد. این روزها سی و سه پل زخم های بسیاری دارد، ولی هنوز هم جایش در دل گردشگران داخلی و خارجی محفوظ است و برای تماشا این مجموعه حیرت آور تاریخی با بلیط هواپیما اصفهان به این شهر می آیند تا با آن ابراز همدردی نمایند.

آدرس سی و سه پل اصفهان: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی

آدرس سی و سه پل اصفهان

نحوه رفتن به سی و سه پل اصفهان

برای رفتن به سی و سه پل در اصفهان اگر با خودروی شخصی به این شهر سفر نموده اید، به آدرسی که در بالا ذکر شد بروید ولی اگر بدون اتومبیل شخصی به اصفهان رفته اید و می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به سی و سه پل بروید، می توانید از اتوبوس، مترو و تاکسی های اصفهان بهره ببرید و به سمت سی و سه پل بروید.

نکاتی که در خصوص سی و سه پل باید بدانید

بعضی از کارشناسان معتقدند که دلیل نامگذاری سی و سه پل اصفهان و عدد 33 به آناهیتا، الهه آب ارتباط دارد و سی و سه پل در حقیقت نمادی از آناهیتای آب در اصفهان بوده است، که البته در حال حاضر اثری از آن نیست.

مرنام های گوناگونی در مجموعه تاریخی و شگفت انگیز سی و سه پل اصفهان برگزار می شده که بعضی از آن ها جشن آب پاشان و خاج شویان ارمنی ها بوده است. خاج شویان نیز نام یکی از جشن های مسیحیان می باشد که به مناسبت غسل تعمید حضرت مسیح برگزار میگردد. پیروان دین مسیح معتقدند که آب در این روز مقدس می گردد به درون آب های جاری می فرایند و در آن شنا می نمایند.

در دوران حکومت صفویه نوروز به مدت 7 شبانه روز بود و در کنار سی و سه پل اصفهان جشن نوروز برپا می شد. در این روزها سی و سه پل اصفهان را چراغانی می کردند و گاهی اوقات نیز شاه عباس دستور گل ریزان این پل را می داد.

سوالات متداول در خصوص سی و سه پل اصفهان

  • سی و سه پل اصفهان چقدر قدمت دارد؟

در خصوص قدمت س یو سه پل روابات بسیاری گفته شده است ولی شواهد دال بر این دارند که در سال 1018، هنگام برگزاری جشن گلریزان در حضور شاه عباس سی و سه پل وجود داشته است.

  • آدرس و نحوه رفتن به سی و سه پل اصفهان سی و سه پل اصفهان چگونه است؟

آدرس سی و سه پل اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی می باشد و برای رفتن به سی و سه پل در اصفهان اگر با خودروی شخصی به این شهر سفر نموده اید، به آدرسی که در بالا ذکر شد بروید ولی اگر بدون اتومبیل شخصی به اصفهان رفته اید و می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به سی و سه پل بروید، می توانید از اتوبوس، مترو و تاکسی های اصفهان بهره ببرید و به سمت سی و سه پل بروید.

  • سی و سه پل اصفهان نماد پیست؟

بعضی از کارشناسان معتقدند که عدد 33 به آناهیتا، الهه آب ارتباط دارد و سی و سه پل در حقیقت نمادی از آناهیتای آب در اصفهان بوده است، که البته در حال حاضر اثری از آن نیست.

منبع: تریپ

به "سی و سه پل اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی و سه پل اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید