همایش تجاری بازرگانان البرز و استونی برگزار گشت

به گزارش وبلاگ حرف دل، همایش تجاری بازرگانان البرز با بازرگانان استونی به همت اتاق کرج و با حضور 25 شرکت استونیایی و 15 شرکت ایرانی برگزار شد. در این همایش تجاری، اعضای اتاق های البرز و استونی در زمینه های صنایع پلاستیک، شمش آلومینیوم و صنایع دارویی به بررسی راه های توسعه همکاری پرداختند.

همایش تجاری بازرگانان البرز و استونی برگزار گشت

سفیر ایران در هلسینکی در این همایش، با استناد به روابط تجاری که ایران با کشورهای اروپایی دارد به توسعه روابط با استونی تأکید کرد.

فروزنده ودیعتی، همچنین بهره مندی از یادداشت های تفاهمی امضاء شده میان دو طرف را ابزار مناسبی برای توسعه همکاری های آینده دانست.

او از شرکت های ایرانی برای داشتن فعالیت مؤثر در عرصه های بین المللی علی رغم محدودیت های ایجاد شده تقدیر کرد.

در این همایش، دبیر کل اتاق کرج نیز با تأکید بر این موضوع که علیرغم مسائل سیاسی اخیر، روابط خوب میان ایران و استونی تداوم داشته است بر تمایل صنعتگران البرزی برای انجام مراودات اقتصادی با استونی تأکید کرد.

سید فراز جبلی با اشاره به رشد 100 درصدی صادرات این استان بیان شد که باقی استان ها تنها رشد 10 درصدی صادرات غیرنفتی را در سال گذشته تجربه کرده اند.

او در این نشست با معرفی توانمندی های استان در بخش های مختلفی ازجمله تولیدی و صنعتی از امضای تفاهم نامه میان اتاق های بازرگانی ایران و استونی در جریان سفر پیشین هیاتی از این کشور سخن گفت.

در بخشی از این همایش تجاری مجازی، موضوع دعوت از هیات تجاری استونی برای حضور در استان البرز و برقراری ارتباطاتی مؤثرتر در حوزه گسترش مراودات تجاری از سوی دبیر کل اتاق کرج مطرح شد.

در بخش دیگری از این جلسه بی توبی آنلاین، میت پالتز رئیس اتاق بازرگانی استونی هم با ابراز تمایل به برقراری ارتباط مؤثر با تاجران ایرانی به تولید ناخالص داخلی 600.21 یورویی کشور استونی در سال 2019 اشاره و خاطرنشان کرد که این کشور در سال 2020 صادرات 3.14 میلیارد یورویی به دیگر نقاط دنیا انجام داده است.

رئیس اتاق بازرگانی استونی در ادامه بیشترین کالاهای صادراتی از این کشور را تجهیزات الکتریکی، سوخت های معدنی، چوب و مصنوعات برشمرد که برخی از این موارد به ایران نیز صادر شده است و در مقابل کالاهایی مانند میوه، خشکبار، پوست مرکبات و صیفی جات، محصولات سنگی و سرامیکی، گچ و یا پنبه نسوز از ایران به استونی صادر شده است.

در ادامه این همایش مجازی، مارگوس راوا مدیر توسعه تجارت وزارت امور خارجه استونی هم با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات آنلاین با توجه به شیوع کرونا بر توسعه روابط میان ایران و استونی از طریق اتاق های بازرگانی ازجمله البرز تأکید کرد.

مدیر توسعه تجارت وزارت امور خارجه استونی با اشاره به پتانسیل های بالای ایران در زمینه صادرات محصولات صنایع دستی، صنایع غذایی، راه سازی جاده ای و صنایع انرژی پاک از ظرفیت های خوب البرز در برخی از این بخش ها سخن گفت.

او شرح داد: خوشبختانه فعالان بخش خصوصی در ایران علیرغم تبلیغات رسانه ای و تحریم های اعمال شده، به خوبی توانسته اند در آمارهای تجارت ایران تأثیرگذار باشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "همایش تجاری بازرگانان البرز و استونی برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش تجاری بازرگانان البرز و استونی برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید