16 دشت ممنوعه در استان کرمانشاه، حال آب، حال خوبی نیست

به گزارش وبلاگ حرف دل، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه گفت : همه دشت های استان در شرایط بحرانی هستند.

16 دشت ممنوعه در استان کرمانشاه، حال آب، حال خوبی نیست

به گزارش وبلاگ حرف دل از کرمانشاه،محمودرضا شهلایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه با بیان اینکه همه دشت های استان در شرایط بحرانی هستند، گفت: اگر بخواهیم از این منبع ارزشمند آب به این شکل استفاده کنیم فرونشست ها زمین در کرمانشاه دور از انتظار نیست.

او با بیان اینکه حال آب، حال خوبی نیست اضافه کرد: در سال آبی گذشته (از مهر سال 1399 تا خاتمه شهریورماه 1400) حدود 297 میلی متر بارندگی داشتیم که در مقایسه با سال قبل از آن بیانگر کاهش 34 درصدی است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه بیان داشت: کاهش نزولات آسمانی و همین کاهش 34 درصدی باعث کاهش 60 درصدی رواناب ها و افت 70 درصدی آب چشمه ها شد.

او ادامه داد: این خشکسالی ها در پنجاه سال گذشته بی سابقه بوده است خیلی از سراب ها همانند یاوری، روانسر و ... دچار خشکسالی شدند و بعلاوه رودخانه هایی همانند گامسیاب و قره سو دچار افت سطح آب شدند.

شهلایی گفت: در محدود استان 18 دشت مطالعاتی داریم که 16 دشت از این تعداد ممنوعه بحرانی هستند و متأسفانه دو دشت شیان حسن آباد و روانسر سنجابی از شرایط بحرانی عبور نموده و شرایط خوبی را تجربه نمی نمایند.

او با بیان اینکه همه دشت های استان در شرایط بحرانی هستند، گفت: اگر بخواهیم از این منبع ارزشمند آب به این شکل استفاده کنیم فرونشست ها زمین در کرمانشاه دور از انتظار نیست

شهلایی اضافه کرد: برداشت بی رویه برای کشت مصرف پر آب برنج هیچ تطبیقی با شرایط آب و هوایی این استان ندارد و صدمات جبران ناپذیری به سفره های آب به خصوص در شرق استان وارد می نماید.

ق

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "16 دشت ممنوعه در استان کرمانشاه، حال آب، حال خوبی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 دشت ممنوعه در استان کرمانشاه، حال آب، حال خوبی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید