راهکارهایی جهت خواباندن نوزادان

به گزارش وبلاگ حرف دل، تکنیک هایی وجود دارد که با در نظر گرفتن و انجام دادن آن ها می توانید به بهبود خواب فرزندتان یاری کنید و هر چه راحت تر این دوره نا آرامی را پشت سر بگذارید. در ادامه مطلب با تکنیک هایی برای خواباندن نوزادان و بچه ها آشنا خواهید .

راهکارهایی جهت خواباندن نوزادان برای والدین به خصوص مادران جوانی که تجربه چندانی در فرزندآوری نداشته اند بعضی مواقع خواباندن نوزاد دردساز است. نوزادان و حتی بچه ها بالغ تر بنا به دلایل مختلفی در برهه ای از سن رشد راحت به خواب نمی فرایند. این مشکل درمان پزشکی خاصی ندارد و بنابراین تنها گزینه پیش روی شما صبوری است.

راه کارهایی مهم و ساده برای خواباندن نوزاد

1. حفظ آرامش محیطیکی از اصلی ترین و ضروری ترین نکات برای حفظ آرامش نوزاد و بنابراین خوابیدن راحت وی محیطی است که نوزاد و یا کودک در آن واقع شده است. زمانی که موقع خواب کودک فرا می رسد بهتر است کودک در شرایطی آرام و ساکت قرار گیرد تا راحت به خواب رود. محیط های پر هیجان و پر تنش کودک را وادار به فعالیت و واکنش نموده و مانع از به خواب رفتن وی می گردد.

2. بودن در محل خواب همیشگیاگر می خواهید کودکتان خواب آرامی تجربه کند توصیه می گردد همیشه از چند ساعت قبل از فرا رسیدن زمان خواب در محلی که کودک به آن برای خوابیدن عادت نموده است حضور داشته باشید. شاید رفتن به میهمانی های شبانه بسیار جالب و روحیه بخش باشد، ولی اگر این نوع میهمانی ها را تا زمان بزرگ تر شدن کودک تان حذف کنید به آرامش بیشتر خود و فرزندتان هنگام شب یاری بیشتری خواهید کرد.

3. حفظ سکوتاگر کودکتان در سنی به سر می برد که برای خوابیدن به حضور شما احتیاج دارد، توصیه می گردد در زمان خواب با وی صحبت نکنید و هم چنین ارتباط چشمی برقرار نکنید. چرا که این گونه رفتار ها فعالیت و کنش و واکنش نوزاد را به همراه خواهد داشت و بنابراین فرایند خواب را به تعویق می اندازد.

4. حمام کردنمعمولا حمام کردن نوزادان به بهبود خواب آنان و برخورداری از یک خواب تقریبا کامل و طولانی مدت یاری شایان می نماید. اما در بعضی مواقع والدین کودک خود را در طول روز به حمام برده به گونه ای که کودک وعده خواب خود را در طول روز و بعد از حمام سپری می نماید و همین امر موجب می گردد هنگام شب انرژی زیادی داشته و در واقع موقع خواب او تحت تاثیر خواب روز قرار گیرد؛ بنابراین توصیه می گردد حمام کردن کودکتان را به زمان قبل از خواب خودتان منتقل کنید تا بدین ترتیب هردو از خوابی دلنشین لذت ببرید.

5. تغذیه کودکسیر نگه داشتن کودک در طول شب بسیار مهم است. نوزادان معده ای کوچک داشته و حجم زیادی انرژی از آن دریافت نمی نمایند و به همین علت خیلی سریع گرسنه می شوند. بسیاری از بچه ها به این علت در نیمه های شب از خواب برمی خیزند که گرسنه شده اند؛ بنابراین در مورد تغذیه کودک، پیشنهاد می گردد با در نظر گرفتن زمان تقریبی بین وعده های فرزندتان قبل از افزایش حس گرسنگی و از خواب پریدن وی را در حین خواب سیر کنید.

6. از شلوغی بپرهیزیدیکی دیگر از تکنیک های ساده برای خواباندن نوزاد، تفکیک محیط خواب نوزاد از محیط بازی اوست. بعضی والدین عادت دارند اتاق کودک شان را با وسایل و اسباب بازی های زیادی احاطه نمایند. از آنجا که اسباب بازی ها وسایل تفریح، برانگیختن حس کنجکاوی و در نتیجه ترغیب میل یادگیری در بچه ها هستند، وجود این وسایل در محل خواب باعث هشیار نگه داشتن فکر کودک و در نتیجه آن عدم توانایی به خواب رفتن کودک حتی در شرایط خواب آلودگی و خستگی وی می شوند. به همین علت توصیه می گردد اتاق بازی کودک از محل خواب وی جدا باشد و تا حد امکان خالی از وسایل مختلف و به ویژه اشیا تازه باشد.

7. نوازش و لمس کودکنوازش کردن کودک به آرامی به وی آرامش و حس امنیت از حضور شما می دهد و باعث می گردد ترس ها و نگرانی های احتمالی کودک از بین رفته و با آسودگی بیشتری و سریع تر به خواب رود. بنابراین برای خواباندن نوزاد خود او را در زمان خوابیدن نوازش کنید.

8. رعایت زمان خوابمعمولا کودک از همان ماه های اولیه پس از تولد به یک ریتم خواب و بیداری تعیین دست می یابد. بهتر است همیشه به این ریتم توجه داشته باشید و شرایط را برای ساعت خواب همیشگی وی مهیا کنید. کوشش برای زودتر خواباندن نوزاد و یا به تعویق انداختن زمان خواب همیشگی او باعث بدخواب شدن و ناآرامی او تا مدت ها می گردد.

9. کیفیت لباس خواب را فراموش نکنیدبعضی نوزادان به الیاف مصنوعی حساسیت پوستی نشان می دهند. به تن داشتن لباس هایی از این جنس می تواند حس آزردگی در نوزاد ایجاد نموده و مانع خوابیدن او گردد. معمولا برترین نوع لباس برای نوزادان لباسی است که از الیافی مانند پنبه و نخ طبیعی تشکیل شده باشد.

10. دقت به دمای محیطدما های خیلی پایین و خیلی بالا برای هر کسی آزاد دهنده است و همان طور که ممکن است پیش آمده باشد شما هم تجربه بی خوابی و اذیت بودن به علت رنج بردن از دمای نامناسب را داشته اید. متخصصان پیشنهاد می نمایند از دما های خیلی بالا بپرهیزید و بخصوص به هنگام خواباندن نوزاد، دمای اتاق را بسته به فصول سال بین هجده تا بیست و یک درجه نگه دارید.

11. از نور زیاد و شدید بپرهیزیدپیشنهاد می گردد قبل از فرارسیدن زمان خواب از مقدار روشنایی موجود در منزل بکاهید تا کودک کم کم برای خواب آماده گردد. هم چنین هنگام خواباندن کودک از روشن نگه داشتن چراغ خواب جلوگیری کنید. فکر برترین مقدار استراحت را زمانی دریافت می نماید که حواس پنجگانه کمترین مقدار سیگنال های محیطی را کسب نمایند؛ بنابراین خوابیدن در تاریکی به مغز فرصت بیشتری برای استراحت می دهد.

12. خواب در طول روز را حذف نکنیدبعضی از اطرافیان ممکن است به شما پیشنهاد بدهند از به خواب رفتن کودکتان در طول روز جلوگیری کنید تا وی خواب شبانه بهتر و طولانی تری داشته باشد. چنین باوری کاملا غلط است چرا که بیدار نگه داشتن کودک در طول روز باعث خسته تر شدن کودک شده و خستگی بیش از حد یکی از عواملی است که خواب شبانه را مختل می نماید.

13. پوشک کودک را خشک و تمیز نگه داریدیکی از عوامل بسیار ناراحت نماینده برای کودک پوشک مرطوب و کثیف است. بهتر است از قبل از خواب پوشک کودکتان را حتما تعویض کنید و از پوشک هایی با قابلیت جذب بالاتر در طول شب بهره ببرید. بعلاوه استفاده از کرم ها و پودر های محافظ پوست می تواند آرامش بیشتری به کودک بدهد و آرامش خواب وی را هرچه بیشتر تامین کند.

توصیه: در نهایت توصیه می گردد اگر کودک با وجود همه مراقبت ها، همچنان مشکل خواب دارد، به پزشک اطفال مراجعه کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "راهکارهایی جهت خواباندن نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی جهت خواباندن نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید