معرفی هویج و خواص درمانی آن

به گزارش وبلاگ حرف دل، گیاهی است علفی و دو ساله با ریشه ای راست، ضخیم و مخروطی شکل به رنگ نارنجی یا نارنجی مایل به قرمز، ساقه آن پوشیده از تار، برگ های آن متناوب و پهنک برگ منقسم به بریدگی های باریک و

معرفی هویج و خواص درمانی آن

نویسنده: صمصام صانعی

هویج انواع مختلفی دارد پرورشی و وحشی. در اینجا به نام علمی و مشخصات مربوط به یک نوع هویج پرورشی (غذایی) اشاره شده است.

نام علمی:

Daucus carota var.sativa L.، نام فرانسه Carotte و نام انگلیسی آن Garden Carrot می باشد. نام های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، هویج، هویج پرورشی، گزر و جَزَر نامیده شده است.

تیره گیاه:

جعفری Umbelliferae

نوع گیاه:

بوته

مشخصات ظاهری:

گیاهی است علفی و دو ساله با ریشه ای راست، ضخیم و مخروطی شکل به رنگ نارنجی یا نارنجی مایل به قرمز، ساقه آن پوشیده از تار، برگ های آن متناوب و پهنک برگ منقسم به بریدگی های باریک و نازک، در انتهای شاخه، گل دهنده و گل های آن کوچک، سفید و گروهی به صورت چتر مرکب می باشند. میوه اش مرکب از دومریکارپ پیوسته بهم و پوشیده از تارهای خشن و قلابی شکل است.

بیشتر بخوانید: هویج

طبیعت:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن گرم و تر است.

رویش جغرافیایی:

در ایران و اغلب کشورها به صورت پرورشی کاشته می گردد.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در ریشه (هویج):

حاوی اسانس های روغنی فرار (لیمونن، پینن، کاروتال، ژرانیول، دوکول و استیل کولین)، پیرولیدین، دوسین، دوکوسترین، آرسنیک، کاروتن های آلفا، بتا، گاما، هیدرات های کربن، کلسیم، پتاسیم، فسفر، آهن و دارای ویتامین های E, D, C, B, A می باشد.

بخش مورد استفاده:

ریشه (هویج) و میوه (تخم هویج).

نحوه مصرف:

معمولاً هویج را به صورت خام یا پخته مصرف می کنند و تخم هویج هم به صورت دم کرده یا جوشانده در طب سنتی کاربرد دارد.

خواص درمانی:

ایجاد کننده توازن در هورمون استروژن خانم های یائسه و افزاینده قدرت بینایی، کاهنده کلسترول بد و جلوگیری کننده از سکته های قلبی (به علت وجود بتاکاروتن در هویج)، تصفیه کننده خون و خارج کننده سنگ کیسه صفرا، دفع کننده فلزات سنگین از بدن و محرک کبد، منظم کننده اعمال روده ها و شیرافزا می باشد. ضمناً برای راشیتیسم، سردردهای مزمن، ناراحتی های کبدی (زردی)، کم خونی و گرفتگی صدا هم مفید است. خوردن صبح ناشتا آب هویج سموم بدن را خارج می سازد. اشخاصی که سابقاً اعتیاد به دخانیات داشته و در حال حاضر ترک کرده اند اگر به طور مدوام آب هویج استفاده کنند شاید از سرطانی که احتمالاً در شرف تشکیل است جلوگیری نماید. هویج خام در کاهش کلسترول خون بسیار مؤثر و استفاده از هویج پخته میزان وزن مدفوع را دو برابر افزایش داده که این امر در تأمین سلامت کولون بسیار مؤثر و موجب کاهش ابتلا به سرطان کولون می گردد.

نکته مهم:

اگر هویج، سیب زمینی و کدو حلوایی زرد را به صورت بخارپز و به طور مدوام در سبد غذایی روزانه بگنجانید تا حد زیادی از ابتلا به سرطان ریه جلوگیری می کند بخصوص در افرادی که اعتیاد به سیگار و غیره دارند.

تذکر:

زیاده روی در خوردن هویج باعث زردی چشم می گردد که خطری ندارد پس از گذشت چند روز که استفاده نگردد زردی چشم از بین می رود.

منبع مقاله :

صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

منبع: راسخون

به "معرفی هویج و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی هویج و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید