یادآوری ناسا از یک اتفاق بزرگ فضایی به وسیله تلسکوپ جیمز وب

به گزارش وبلاگ حرف دل، تهران (پانا) - یک ماه از انتشار اولین تصویر تلسکوپ فضایی جیمزوب می گذرد و اکنون ناسا با انتشار دو تصویر به مقایسه قدرت تلسکوپ هابل و جیمزوب در ثبت یک بخش از هستی پرداخته است.

یادآوری ناسا از یک اتفاق بزرگ فضایی به وسیله تلسکوپ جیمز وب

به گزارش ایسنا، 21 تیر ماه پس از مدت ها انتظار، از اولین تصویر اصلی تلسکوپ فضایی جیمزوب رونمایی شد. این تصویر که یکی از چندین تصویر ثبت شده به وسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب است، به وسیله جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا طی رویدادی در کاخ سفید که به صورت زنده پخش می شد، رونمایی و به طور همزمان در وب سایت ناسا و رسانه های اجتماعی منتشر شد.

این اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا است که عمیق ترین و واضح ترین تصویر مادون قرمز از دنیا های دور را تا به امروز نمایش می دهد. این عکس مربوط به یک خوشه کهکشانی به نام SMACS 0723 است که در فاصله 4.6 میلیارد سال نوری از ما واقع شده است. به لطف لنز گرانشی، جیمز وب می تواند فواصل بسیار دورتری را آنالیز کند. عمر بعضی از این کهکشان ها به 13 میلیارد سال می رسد و این تصویر شرایط آنها را در 4.6 میلیارد سال نوری قبل نشان می دهد و ممکن است بعضی از آنها الان وجود نداشته باشند و فقط نور آنها در فضا به وسیله جیمز وب شکار شده باشد.

تصویر پایین که به وسیله تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده است، ماهیت این تلسکوپ را در ثبت طیف وسیعی از طول موج های نوری نشان می دهد. تصویر هابل طول موج های نوری (چیزی که چشم های انسان می توانند ببینند) و فروسرخ نزدیک را نشان می دهد. در این تصویر هزاران کهکشان می درخشند و این تکه از آسمان فقط به میزان یک دانه شن است. از این مشاهدات هابل برای مطالعه تکامل کهکشان ها در محیط های متراکم، همگرایی گرانشی و طیف وسیعی از موضوعات تحقیقاتی فراکهکشانی استفاده شده است. همگرایی گرانشی هنگامی روی می دهد که نور یک چشمه درخشان بسیار دور در مسیرش تا رصدگر، از کنار جسم پرجرم دیگری (مانند یک خوشه کهکشانی) بگذرد و مسیرش خمیده گردد.

اما توانایی وب برای تماشا طول موج های فروسرخ عمیق تر به ما دید عمیق تری از دنیا اولیه ارائه می دهد و مانند این است که به گذشته دنیا در یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ نگاه می کنیم یا می توانیم جوان ترین کهکشان ها را مشاهده کنیم. جزئیات و وضوح تصویر جیمز وب، بسیار برتر از تصویر ثبت شده به وسیله هابل است و در نتیجه، عمیق ترین و واضح ترین تصویر فروسرخ از یک دنیا دور را ارائه می دهد که تا به امروز ثبت شده است. با همکاری وب و هابل، می توانیم دید کامل تری از دنیا در طیف وسیع تری از طول موج ها داشته باشیم.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که پروژه مشترک آژانس های فضایی آمریکا، اروپا و کانادا است، در تاریخ 25 دسامبر 2021 مصادف با چهارم دی ماه سال 1400 به فضا پرتاب شد. این رصدخانه پیشرفته فضایی پس از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ 2 رسید و راه اندازی ابزارهای علمی پیشرفته آن به مدت 6 ماه به وسیله محققان در زمین پیگیری و دنبال شد. ماه گذشته انتظارها به سرانجام رسید و این تلسکوپ اولین تصویر خود را به نمایش گذاشت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "یادآوری ناسا از یک اتفاق بزرگ فضایی به وسیله تلسکوپ جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادآوری ناسا از یک اتفاق بزرگ فضایی به وسیله تلسکوپ جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید