اعداد کنار AC و AX برای وای فای مودم ها و روترها به چه معنی است؟

به گزارش وبلاگ حرف دل، وقتی صحبت از مشخصات و اعداد و ارقام می گردد؛ معمولا اعداد بالاتر بهتر هستند. آیا روتر بی سیم AC2000 ارزش خرید بهتری نسبت به روتر بی سیم AC1900 دارد؟ آیا روتر AX6600 باید بهتر از روتر AX6000 باشد؟ این مقایسه ها در دنیای مودم ها و روترها درست است؟

اعداد کنار AC و AX برای وای فای مودم ها و روترها به چه معنی است؟

این روزها در کنار نام هر مودم و روتری، چنین اعدادی را مشاهده می کنید. AC3500 یا AX6000 یا AX9600 و نظایر این ها که بیشتر یک نام گذاری پیچیده و گیج نماینده از سوی شرکت های سازنده محصولات شبکه است و البته معنی آن ها برای هر شرکت فرق دارد. بله؛ این اعداد بیشتر گویای سرعت یک روتر هستند ولی به معنای سرعت وای فای روی گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی نیستند؛ چون مجموع تمام سرعت های ممکن در همه کانال ها و باندهای فرکانسی که روتر پشتیبانی می نماید را نشان می دهد.

دو بانده در برابر سه بانده

روترها و مودم روترهای وای فای 5 (AC) و وای فای 6 (AX) معمولا دوبانده و سه بانده هستند. دو بانده به این معنی است که از باندهای رادیویی دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می نماید و سه بانده به این معنی است که علاوه بر داشتن فرکانس 2.4 گیگاهرتز، دو فرکانس 5 گیگاهرتز با سرعت پایین و بالا دارند که هریک کاربردهای خاص خودش را دارد.

روتر ایسوس AX92U با سرعت 6100 مگابیت دارای سه باند رادیویی است

در یک روتر سه بانده، ممکن است بتوانید از فرکانس 5 گیگاهرتز با سرعت بالا برای تبادل اطلاعات بهره ببرید ولی بیشتر اوقات این فرکانس رادیویی برای یک لینک Backhaul اختصاصی میان نودهای مش وای فای استفاده می گردد. اینکه کانال رادیویی 5 گیگاهرتز رده بالا برای چه کاری استفاده می گردد؛ دقیقا به مدل روتر و شرکت سازنده بستگی دارد.

حالا، این اعداد روی روتر، مجموع تمام باندهایی ممکنی است که یک روتر می تواند استفاده کند؛ نه سرعتی که یک کاربر با آن روتر می تواند تجربه کند. بنابراین، شاید یک شرکت روتر AC1900 را این طور تبلیغ کند که سرعتی 1900 مگابیت دارید ولی در عمل این طور نیست و سرعت شما نهایتا 1300 مگابیت است.

وای فای 5: حدبیشتر سرعت یک باند؛ نه هر دو باند

مهم ترین چیزی که باید درباره سرعت مودم و روتر وای فای 5 بدانید؛ این است که این اعداد، ترکیب و مجموع سرعت هایی است که می توان روی فرکانس های 2.4 و 5 گیگاهرتز داشت و روتر از این سرعت ها پشتیبانی می نماید. اما وقتی یک دستگاه وای فای 5 به این مودم و روتر وصل می گردد؛ فقط می تواند به یکی از این فرکانس های رادیویی وای فای وصل شده و بنابراین یکی از این دو سرعت را دارد.

وقتی گفته می گردد این روتر وای فای 5 در رده AC1750 است؛ یعنی سرعت فرکانس 2.4 گیگاهرتز برابر با 450 مگابیت و سرعت فرکانس 5 گیگاهرتز حدبیشتر 1300 مگابیت است. حاال، اگر شما با گوشی موبایل یا لپ تاپ به فرکانس وای فای 5 گیگاهرتز وصل شوید؛ حدبیشتر سرعت شما همان 1300 مگابیت خواهد بود و نه 1750 مگابیت!

مودم ایسوس DSL-AC88U سرعتی AC3100 دارد ولی شما فقط به یکی از فرکانس های وای فای وصل می شوید و سرعتی بسیار کمتر خواهید داشت

زمانی اوضاع بدتر می گردد که بدانید غالب گوشی ها و دستگاه های رده پایین، نهایتا یک یا دو جریان داده یا لینک ارتباطی با مودم و روتر را پشتیبانی می نمایند و حدبیشتر از رده MIMO 2×2 هستند. به این معنی که هنگام استفاده از یک روتر AC1750، حدبیشتر سرعت گوشی موبایل شما 867 مگابیت بر ثانیه باشد (در دنیای واقعی این سرعت تا 650 مگابیت پایین می آید). هر لینک در فرکانس 5 گیگاهرتز حدبیشتر 433 مگابیت سرعت دارد.

روتری که از جریان های داده بیشتری پشتیبانی می نماید و مثلا از رده MIMO 4×4 است؛ می تواند به طور همزمان تعداد بیشتری دستگاه را به طور مجزا برای تبادل اطلاعات مدیریت کند تا با برترین سرعت کار نمایند.

غالب روترهای وای فای 5 دارای دو بانده رادیویی هستند ولی روترهای سه بانده شامل دو باند 5 گیگاهرتز می شوند که می توانند سرعت یکسانی داشته یا هریک از سرعت مشخصی سود ببرند.

وای فای 6: کانال های بزرگ تر، سرعت بیشتر

وای فای 6 یا همان استاندارد 802.11ax دارای چندین فناوری تازهتر نسبت به وای فای 5 است و باعث می گردد کاربران به سرعت های بالاتری دسترسی پیدا نمایند. همین طور، مودم ها و روترهای وای فای 6 دارای رمزنگاری بهتر و کانال های با پهنای باند بیشتر برای انتقال سریع تر و دارای تاخیر کمتر در یک لینک و جریان داده ای هستند.

تفاوت وای فای 6 و وای فای 5 در پهنای باند و لینک جریانی داده ها

به جز این نکات، باقی قواعد در روترهای وای فای 6 دو بانده، مشابه روترهای دو بانده وای فای 5 است. دستگاه شما باید به یکی از فرکانس های 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز وصل گردد و بسته به اینکه می تواند از چند لینک همزمان پشتیبانی کند؛ دارای یک سرعت وای فای خواهد بود.

وای فای 6 سه بانده: سریع ترین سرعت

روترهای سه بانده وای فای 6 دارای دو باند فرکانسی 5 گیگاهرتز با سرعت پایین و بالا هستند که معمولا کانال 5 گیگاهرتز سرعت بالا برای Backhaul و ارتباط روتر اصلی با نودها در سیستم های مش وای فای استفاده می گردد. بنابراین، مصرف نمایندگان غالبا نمی توانند به این فرکانس پرسرعت دسترسی داشته باشند.

به این ترتیب، سیستم های مش وای فای AX سه بانده، سرعت های بالاتری دارند ولی به این معنی نیتسند که کاربران هم سرعت بالاتری تجربه خواهند کرد. اگر سرعت وای فای باند 5 گیگاهرتز Backhaul را کنار بگذاریم؛ سرعت فرکانس های 2.4 و 5 گیگاهرتز با سرعت یک روتر دو بانده AX برابر می گردد.

به طور مثال، وقتی گفته می گردد یک سیستم مش وای فای AX6000 سه بانده داریم؛ یعنی یک باند فرکانسی 2.4 گیگاهرتز با سرعت 300 مگابیت، یک باند فرکانسی 5 گیگاهرتز با سرعت 1200 مگابیت و فرکانس 5 گیگاهرتز پرسرعت 4804 مگابیت داریم ولی دو فرکانس اول برای استفاده کاربران هستند و فرکانس 4804 مگابیت برای ارتباط میان دستگاه ها است.

درباره وای فای 6E چطور؟

استاندارد تازه Wi-Fi 6E دارای یک فرکانس رادیویی تازه 6 گیگاهرتز است که می تواند سرعت بیشتری نسبت به فرکانس 5 گیگاهرتز به کاربران بدهد. فعلا روترهای Wi-Fi 6E کمی وارد بازارهای جهانی شده است و البته بسیار گران قیمت هستند. این سری از مودم ها و روترها نیز همان قواعد نام گذاری روترهای وای فای 5 و وای فای 6 را پیروی می نمایند.

نت گیر RAXE500 روتر WiFi-6E سه بانده ای است

اگر یک روتر وای فای 6 ای بخرید و دستگاه های متصل به وای فای، از استاندارد Wi-Fi 6E پشتیبانی نمایند و بتوانند سرعت داده بیشتری داشته باشند؛ سرعت وای فای شما بیشتر از وای فای 6 خواهد شد.

اعداد روترها در برابر دنیای واقعی

مهم ترین نکته اینجا است که هیچ دستگاهی نمی تواند حدبیشتر سرعت درج شده روی جعبه یک روتر را به دست بیاورد. این سرعت های حدبیشتری به صورت تئوری و نظری هستند و در دنیای واقعی میزان گیری نشدند. در ادامه، بعضی عواملی که باعث محدود شدن سرعت وای فای روی دستگاه های کاربران می شوند را اشاره می کنیم:

1- دستگاه شما بین فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز فقط یک باند را انتخاب می نماید و نه دو باند!

2- سرعت های تبلیغ شده براساس سیگنال های قوی فرضی هستند ولی در دنیای واقعی سیگنال ها ضعیف تر و دارای سرعت کمتری هستند.

3- تداخل باندهای رادیویی وای فای شما با دیگر شبکه های وای فای، باعث کاهش سرعت و محدود شدن کانال های رادیویی می گردد.

4- دستگاه های همراهی مانند اسمارت فون ها، معمولا از یک یا دو جریان داده پشتیبانی می نمایند. لپ تاپ ها و کامپیوترهای رومیزی نهایتا از سه جریان داده پشتیبانی خواهند کرد.

5- بیشتر لپ تاپ ها، تبلت ها، تلفن های همراه و نظایر این ها هنوز از باندهای رادیویی با پهنای باند 160 مگاهرتز که در وای فای 6 شاهد هستیم؛ پشتیبانی نمی نمایند و بیشتر با پهنای باند 80 مگاهرتز کار خواهند کرد.

و در نهایت …

شما نمی توانید سرعتی بالاتر از سرعت یک مودم یا روتر داشته باشید. اگر شما دارید از یک کابل شبکه اترنت 100 مگابیت استفاده می کنید؛ مهم نیست مودم یا روتر شما چقدر سرعت دارد؛ شما نرخ تبادل اطلاعاتی بیشتر از 100 مگابیت نخواهید داشت.

منبع: شبکه چی

به "اعداد کنار AC و AX برای وای فای مودم ها و روترها به چه معنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعداد کنار AC و AX برای وای فای مودم ها و روترها به چه معنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید