راههای جلو گیری از کمردرد

به گزارش وبلاگ حرف دل، کمردرد و عوارض ناشی از آن، از جمله مسائل رایج کنونی در سرتاسر دنیا است. طبق آخرین آمار، 60 تا 90 درصد مردم، بطور مزمن از این درد رنج می برند. برخی تن به عمل های جرّاحی می دهند و برخی با این درد سالها سر می نمایند که علاوه بر هزینه های سنگین درمان و تسکین، فرصت شرکت در فعالیتهای جسمانی، ورزش و لذّت از آن را هم از دست می دهند. علل زیادی سبب ایجاد کمردرد می گردد، که در نهایت اگر مداوا نگردد، ممکن است شخص حتّی قادر به پوشیدن لباسهای خود هم نباشد!

راههای جلو گیری از کمردرد

راههای جلو گیری از کمردرد

کمردرد و عوارض ناشی از آن، از جمله مسائل رایج کنونی در سرتاسر دنیا است. طبق آخرین آمار، 60 تا 90 درصد مردم، بطور مزمن از این درد رنج می برند. برخی تن به عمل های جرّاحی می دهند و برخی با این درد سالها سر می نمایند که علاوه بر هزینه های سنگین درمان و تسکین، فرصت شرکت در فعالیتهای جسمانی، ورزش و لذّت از آن را هم از دست می دهند. علل زیادی سبب ایجاد کمردرد می گردد، که در نهایت اگر مداوا نگردد، ممکن است شخص حتّی قادر به پوشیدن لباسهای خود هم نباشد!

متأسفانه بیشتر مردم این درد را جدّی نگرفته و همچنان سالها به فعالیّتهای عادی خود می پردازند. عواملی چون، تصادفات یا فعالیتهای جسمی شدید در جوانی، حمل وسایل سنگین... تا نحوه غلط خوابیدن، ایستادن، نشستن، برنامه غلط غذایی، استرسهای روزمره و ... بیشترین تأثیر را در وقوع کمر درد دارند. با هدایت و رعایت نکات اشاره شده در این مقاله، می توانید این اشتباهات را اصلاح و از کمردرد و عواقب آن جلوگیری کنید:

1-نحوه خوابیدن

شاید فکر کنید که احتمال وقوع کمردرد به هنگام خواب به علت اینکه عضلات کمر و نواحی آن در حال استراحت هستند، بسیار کم است، این در حالیست که حدود 8 ساعت بدن شما بی حرکت روی تختخواب است، بنابراین در صورت عدم راحتی آن، صبحها با کمر درد و کوفتگی بیدار می شوید. از استاندارد بودن تختخواب و تشک آن مطمئن شوید.

2-نحوه بیدار شدن از خواب

صبحها با چه حالتی از خواب بیدار می شوید؟ سعی کنید به هنگام برخواستن ازجای خود بدون استرس و آهسته بلند شوید، در هنگام شستن دست و صوت و مسواک زدن خیلی خمیده نایستید.

3-کفشهایی راحت

از راحتی و استاندارد بودن کفشهای خود مطمئن شوید. یکی از دلایل ایجاد کمردردهای مزمن، استفاده از کفش های غیر استاندارد است، چرا که شما تمام روز را مجبورید با آنها سر کنید.

4-رانندگی

به هنگام رانندگی، از سالم بودن جایگاه و درجه راحتی آن مطمئن شوید. به آرامی و بدون استرس سوار ماشین شده و به همان آرامی پیاده شوید. از رانندگی های طولانی مدّت خودداری کنید، در صورت اجبار، هر چند ساعت، زمانی را برای استراحت مشخص کنید.

5-مراقبتهای محیط کار

از آنجاییکه امروزه بیشتر ساعات روز را در محل کار حتّی بیشتر از منزل، سپری می کنیم، از راحتی میز، جایگاه، نحوه قرارگیری صحیح مانیتور، کیبورد و زاویه دید صحیح خود و کمرتان به آنها، مطمئن شوید. یکی از دلایل عمده کمردرد، عدم توجّه به موارد فوق می باشد.

6-به هنگام ورزش

رابطه ورزش با کمردرد به طوریست که عدم ورزش خود باعث ایجاد کمردرد و ضعیفی عضلات آن می گردد، از طرفی انجام تمرینات اشتباه هم موجب کمردردهای جدّی و مزمن خواهد شد! البته حتّی اگر از کمردرد رنج می برید با مشورت یک مربی، با انجام تمرینات صحیح و بدون فشار به کمر خود، با ادامه ورزش های سبک، از تشدید کمردرد جلوگیری کنید.

7-نحوه قرار گیری ستون فقرات

همیشه از نشستن یا ایستادن بطور خمیده خودداری کنید، سعی کنید با قرار دادن ستون فقرات در حالتی راست و قائم، فشار کمتری به کمر خود وارد کنید، باید بدانید که نحوه غلط قرارگیری عضلات ستون فقرات، به دردهای کمر، لگن، ران و رباط های زانو منجر می گردد. بنابراین ضروری است با تمرینات ملایم و مداوم ناحیه کمر، علاوه بر تقویت عضلات و ماهیچه های کمر، از صدمات احتمالی به دیگر اعضاء هم جلوگیری کنید.

8-حمل وسایل

به هنگام بلند کردن و حمل وسایل، بصورت خمیده راه نروید و با یاری از دیگر اعضای خود (دست، بازوهاو...) از فشار مستقیم بر کمر خودداری کنید.

9-هول دادن یا کشیدن وسایل

به هنگام هول دادن یا کشیدن اشیاء، به آرامی و بدون استرس این کار را انجام دهید، برای جابه جایی اجسام، می توانید از وسایل مخصوص، مثل، چرخ های مخصوص حمل، فرغون، و...بهره ببرید تا از بروز صدمات وارده به کمر جلوگیری کنید.

10-برنامه غذایی

همیشه اضافه وزن، بر عضلات کمر و رباط های آن فشار وارد می نماید، بنابراین سعی کنید با مشورت یک کارشناس تغذیه، وزن اضافی خود را کم کنید. علاوه بر آن با عدم رعایت یک برنامه غذایی صحیح و سرشار از ویتامین و انرژی، همیشه با ضعف شدید، مجبور می شوید فشار بیشتری بر دیگر اعضاء، به خصوص کمر، برای انجام فعالیتهای روزانه مثل، راه رفتن و غیره، وارد کنید. با رعایت یک برنامه غذایی کامل و مفید، نیروی خود را افزایش دهید.

11-استرس

اضطراب، استرس باعث گرفتگی عضلات بدن از جمله کمر می شوند. در اثر استرس، با گرفتگی ماهیچه های نواحی شانه و پشت و در نتیجه فشار به عضلات کمر، دچار کمردردهای مزمن خواهید شد. به هنگام استرس و عصبی شدن، سعی کنید با استراحتی هر چند کم و کسب آرامشی مجدد، فعالیتهای خود را آغاز کنید.

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : ayesh1344

منبع: راسخون

به "راههای جلو گیری از کمردرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راههای جلو گیری از کمردرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید