ناخن های شما چه مسائلی را در مورد سلامتی تان برملا می کنند؟

به گزارش وبلاگ حرف دل، .... ناخن های هر یک از انگشتان دست شما، میزان رشد متفاوتی دارند، به گونه ای که ناخن هایی که در بلندترین انگشتان قرار دارند، ازسریع ترین رشد برخوردارند.

ناخن های شما چه مسائلی را در مورد سلامتی تان برملا می کنند؟

نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

آیا می دانستید ...

.... ناخن های هر یک از انگشتان دست شما، میزان رشد متفاوتی دارند، به گونه ای که ناخن هایی که در بلندترین انگشتان قرار دارند، ازسریع ترین رشد برخوردارند.

شرایط غیر عادی در ناخن ها اغلب اولین نشانه وجود یک مشکل جدی مثل کمبود مواد غذایی، عدم تعادل هورمونی، و یا حتی سرطان پوست است. این مقاله نگاهی دارد به مسائل جزئی و مهم مرتبط با سلامت که ناخن های شما می توانند آنها را آشکار کنند.

ناخن ها اساساً، پروتئین های مرده هستند، و از کراتین ـ همان ماده ای که شاخ، سم، و پنجه های حیوانات را تشکیل می دهد، ساخته شده اند. اما ناخن انسان با ناخن حیوانات تفاوت می کند ـ ناخن حیوانات تنها دارای پوشش نیمه شفافی در اطراف بستری از بافت نرم مملو از مویرگهای کوچک و اعصاب هستند و در نتیجه، هیچ تغییر فیزیولوژیکی را منعکس نمی کنند.

حتی نگاهی گذرا به رنگ ناخن هایتان، می تواند چیزهای زیادی را برای یک پزشک معین سازد. اما، رنگ ناخن تنها شاخص نیست؛ لکه های سفید، شیار، و هلالچه (نیم دایره کوچک سفید در ته ناخن)، همگی می توانند در مورد شرایط کلی سلامت شما چیزهای زیادی را نشان دهند. بهرحال ناخن نه تنها مسائل جسمانی شما را نمایان می سازد، بلکه می تواند شرایط روانی فرد ـ همانند استرس یا بیماری وسواسی جبری ـ را آشکار کند.

اگر چه ناخن به جهت تشخیص سریع مفید است، اما معین بیماری یا اختلال باید به پزشک واگذار شود، که ایشان هم به احتمال زیاد به کمک چندین آزمایش تشخیصی دیگر با دقت شرایط سلامت شما را معلوم می سازد. با این وجود، تغییر در رنگ یا بافت ناخن ها می تواند نشان دهنده وجود مسائل مربوط به سلامتی، از جمله موارد زیر باشد:

کمبودهای تغذیه ای

اگر به علت خستگی یا فرسودگی به پزشک مراجعه کنید، نخست دستان یا دقیقتر آنکه انگشتانتان را معاینه می کند. به این علت که کوچکترین تغییر در ظاهر ناخن ها می تواند بخاطر مسائل تغذیه ای باشد، که از جمله آن نمونه های زیر می باشد:

Koilonychia ☜ یا ناخن قاشقی شکل که می تواند به علت کم خونی فقر آهن یا کمبود ویتامین B12 ایجاد شود. و همچنین می توانند ناخن های شما را در مقایسه با رنگ معمولشان کمرنگ تر یا سفیدتر سازند.

☜ لکه های سفید کوچک و یا خطوط روی ناخن می تواند نشان دهنده رژیم غذایی فاقد روی باشد.

عفونت های قارچی

عفونتهای قارچی مانند مخمر کاندیدا candida yeast یا پای ورزشکارathletes foot باعث می شود که ناخن بی رنگ، زرد ، سبز، سفید، و یا حتی سیاه شود. ناخن یا ناخن های آلوده به این قارچ هم ضخیم شده و بسیار ناخوشایند و کریه به نظر خواهند رسید. این ناخن ها شروع به ترک خوردن و پوست انداختن می کنند و حتی ممکن است تمام ناخن کنده شود.

عفونت های مکرر هم می تواند نشان دهنده یک سیستم ایمنی به خطر افتاده و دیگر بیماری ها، به نام مثال دیابت باشد.

پسوریازیس

ناخن های آسیب دیده و زشت، همچنین می تواند به علت بیماری پسوریازیس باشد، که باعث می شود پوست به رنگ قرمز در آمده و بثورات یا دانه های پوسته دار به وجود آیند. پسوریازیس ناخن می تواند به ناخن ها رنگ زرد قهوه ای داده و یا حتی ناخن از بستر خود جدا شود که به آن اونیکولیز onycholysis گویند. نشانه دیگر پسوریازیس، سوراخ سوراخ شدن ناخن ها است که در آن سوراخ های کوچک و پین شکلی و یا حفره هایی روی ناخن ظاهر می شوند.

بیماری های کبد

ناخن های تری Terry nails، یک بیماری مرتبط با ناخن است که با وجود نواری تیره در انتهای ناخنها معین می شود و علامت و شاخص محکمی است که نشان دهنده بیماریهای کبدی همانند سیروز کبدی است، اگر چه این حالت می تواند به علت افزایش سن، عوارض قلبی یا عوارض مرتبط با کلیه باشد.

مسائل تیروئید

ظهور نوارهای کوچک، لبه دار و عمودی روی ناخن می تواند نشان دهنده مسائل تیروئید باشد. ناخن های شکننده و برآمدگی های عمودی در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید همراه با پوست خشک، حافظه ضعیف، و افزایش وزن بسیار شایع هستند.

ملانوم

نوار عمودی به رنگ سیاه یا قهوه ای بر روی ناخن می تواند اولین نشانه ملانوم یا سرطان پوست باشد. اگر چه این حالت می تواند به علت صدمه ایجاد شده و یا عارضه قلبی باشد، بهترین کار معاینه فرد از طریق پزشک است.

مسائل گردش خون

رنگ مایل به آبی ناخن ها می تواند نشانه ای از گردش خون ضعیف به علت یک بیماری ریوی باشد. فقدان اکسیژن می تواند همچنین منجر به چماقی شدن دستان clubbing of the hands شود که در آن پد انگشت ضخیم شده و ناخن ها در اطراف آنها به پایین انحنا می یابند. این عارضه می تواند ناشی از چندین بیماری قلبی و ریوی، مانند سرطان ریه، سل، یا فیبروز کیسه ای باشد. برخی عوارض قلبی هم می تواند بستر ناخن را به رنگ قرمز در آورد.

بنابراین، ناخن می تواند سرنخ برخی بیماریهای جزئی و همچنین جدی باشد که شخص ممکن است از آن رنج ببرد. اما، عوارض زیادی هستند که می توانند ناخن ها را به شیوه ای مشابه تغییر دهند، و بنابراین، بایستی برای تشخیص بیماریها با در نظر گرفتن سایر علائم و آزمایشهای تشخیصی از آنها هم استفاده کرد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نباید به منظور جایگزین توصیه های یک متخصص امر پزشکی در نظر گرفته شود.

منبع: راسخون

به "ناخن های شما چه مسائلی را در مورد سلامتی تان برملا می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناخن های شما چه مسائلی را در مورد سلامتی تان برملا می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید