لایحه بحث برانگیز دولت؛ ارز 4200 تومانی حذف می گردد؟

به گزارش وبلاگ حرف دل، امروز دولت لایحه تازه ای را با دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

لایحه بحث برانگیز دولت؛ ارز 4200 تومانی حذف می گردد؟

به گزارش وبلاگ حرف دل، این لایحه با نام تامین مطمئن کالا های اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست های جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب پذیر به مجلس رفته است، اما گفته می شود هدف اصلی آن در واقع حذف ارز 4200 تومانی است.

با این حال دولت تا به امروز در این رابطه به صراحت توضیحی نداده است.

محمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور بدون اشاره مستقیم به حذف ارز 4200 در این لایحه گفت: با عنایت به تاثیرپذیری فرایند تامین و قیمت کالا های اساسی از افزایش قیمت های جهانی و تغییرات اقلیمی و با هدف فراهم آوردن امکان تامین کافی کالا های اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و حمایت از معیشت اقشار آسیب پذیر به وسیله پرداخت یارانه، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

حسینی اضافه نمود: در این لایحه به منظور جبران آثار منفی ناشی از افزایش قیمت جهانی نهاده های دامی و کشاورزی وارداتی و بعلاوه بروز خشکسالی در امسال و به جهت اطمینان از تامین کافی کالا های اساسی و نهاده های دامی، دارو و تجهیزات مصرف پزشکی، به دولت اجازه داده می شود تا نسبت به افزایش سقف اعتبار موضوع جزء (3) بند (ب) تبصره (1) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 جهت تخصیص ارزش سهام با مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز اقدام نماید و عایدی حاصل از تغییر نرخ کالا هایی که با ارز ترجیحی تامین شده است را به مقدار و روشی که به وسیله دولت مشخص می شود به افراد مشمول پرداخت کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اضافه نمود: دستگاه های ذیربط نیز موظفند سیاست گذاری و فرایند تخصیص، توزیع و موارد مصرف ارز ترجیحی را به گونه ای اجرا و نظارت نمایند که کالا ها و خدمات مشمول، به هنگام و با قیمت مناسب با نرخ ترجیحی ارز به مصرف نماینده نهایی برسد. ضمن آنکه دولت مجاز شده تا در صورت عدم کفایت منابع تخصیص یافته برای پرداخت یارانه، مابه التفاوت را از محل جابجایی ردیف های جدول تبصره 14 قانون بودجه سال 1400 تامین نماید.

مخالفت با حذف ارز 4200 تومانی

بعضی ناظران می گویند حذف ارز 4200 تومانی می تواند در شرایط کنونی مالی تبعات زیادی برای کشور داشته باشد. رحمت الله نوروزی نماینده علی آباد کتول در مجلس در تذکر شفاهی با اشاره به زمزمه های مطرح شده در مورد حذف ارز 4200 تومانی گفت: حذف ارز 4200 تومانی هم باعث افزایش قیمت ها و فشار بر اقشار ضعیف می شود، آن هم در حالی که تاکید حضرت آقا در همه دولت ها بر حمایت از اقشار ضعیف بوده و دغدغه امروز ایشان هم معیشت مردم است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: اگر زیربنا های این کار فراهم نشود قیمت کالا های اساسی مانند گوشت، مرغ و لبنیات به شدت بالا خواهد رفت، لذا تقاضا داریم در این رابطه نظر متخصصین و نیز نظر کمیسیون های برنامه و بودجه و مالی و نخبگان مالی را بگیرند و کار کارشناسی دقیق و درستی انجام شود.

پیشتر سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته بود: شرط مجلس برای موافقت با این لایحه عدم گرانی کالاهاست که باید مابه التفاوت آن به مردم پرداخت شود.

روز گذشته نیز وزیر بهداشت در اظهار نظری تاکید نمود که حذف ارز 4200 تومانی باعث افزایش قیمت دارو می شود که خانمان برانداز است.

بهرام عین اللهی گفت: در ارتباط با ارز 4200 تومانی در اجرا با شرایط مالی مردم چاره ای نداریم که همین ارز را نگه داریم و اگر اکنون آن را لغو کنیم از فردای آن روز، دارو وحشتناک گران می شود و فشار مضاعفی به مردم و بیماران وارد می شود. گاهی فکر منطقی داریم، ولی در عمل نمی توانیم آن را اجرایی کنیم.

او اضافه نمود: ضروری است در این خصوص کار شود تا در آینده روی آن فعالیت کنیم، اما اکنون این کار امکان پذیر نیست، برای افرادی که بیمار مزمن دارند، فشار زیادی خواهد داشت. این موضوع برای شخصی که به طور مزمن دارو مصرف می نماید خانمان برانداز است و باید تمام زندگی اش را بفروشد تا بتواند دارو بخرد. در این شرایط، نمی توانیم این ارز را برداریم و باید شرایط را حفظ کنیم مگر اینکه منابع از سوی بیمه ها و دیگر نهاد ها تامین شود تا به مردم فشار نیاید، همانند نرخ بنزین.

بعلاوه فعالان صنعت گوشت می گویند با این اقدام قیمت گوشت قرمز به 300 هزار تومان و گوشت مرغ به 100 هزار تومان می رسد.

با این حال عده ای دیگر از کارشناسان و ناظران نیز معتقدند ارز 4200 تومانی از ابتدا اشتباه بود و هر چه زودتر باید این سیاست اشتباه اصلاح شود.

منبع: فرارو

به "لایحه بحث برانگیز دولت؛ ارز 4200 تومانی حذف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه بحث برانگیز دولت؛ ارز 4200 تومانی حذف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید